Rzeka Liwiec; fot. Rafał Kraska

Dolina Dolnego Liwca


Wycieczkę rowerową dziką i malowniczą doliną Liwca rozpoczynamy w Barchowie koło Łochowa. Stąd żółtym szlakiem rowerowym zmierzamy w kierunku miejscowości Gniazdowo, gdzie tuż za kapliczką z 1916 roku skręcamy w lewo. Docieramy do zielonego szlaku rowerowego, który doprowadzi nas do Julina, gdzie znajduje się dworek Ignacego Paderewskiego z 1910 roku. Kompozytor wybudował ten pałacyk dla swojej żony Heleny, która prowadziła tutaj pensjonat dla "dobrze urodzonych panien". Jadąc dalej asfaltową drogą dotrzemy do miejscowości Pogorzelec, gdzie znajduje się drewniany dwór z XVIII wieku otoczony parkiem.

Z Pogorzelca przez Gwizdały i Łazy jedziemy na północ. Po prawej stronie w oddali widać zarys Puszczy Kamienieckiej. W miejscowości Nadkole puszcza ta zbliża się do Liwca. Jadąc dalej przez las docieramy do mostu na Liwcu, skąd roztacza się wspaniały widok na rzekę. W dole widać kąpiących się ludzi, a także kajakarzy zmierzających w kierunku pobliskiego ujścia Liwca do Bugu.

Tuż za ujściem leży malownicza miejscowość Kamieńczyk. W okolicy rynku możemy odnaleźć ciekawą wiejską zabudowę, która razem z sennym klimatem tego miejsca pomaga nam przenieść się wyobraźnią w przeszłość. W Kamieńczyku warto także zobaczyć neogotycki kościół parafialny, a także mogiły powstańców styczniowych i żołnierzy września 1939 roku. Tuż za rynkiem kamienista droga prowadzi w dół do Bugu, który w tym miejscu płynie leniwie odbijając w swoich wodach mazowieckie wierzby.

Wyjeżdżamy z Kamieńczyka i jedziemy w kierunku miejscowości Loretto. Wieś ta została założona w 1928 roku przez błogosławionego księdza Ignacego Kłopotowskiego jako klasztor sióstr Loretanek. Obecnie jest to ważne sanktuarium maryjne, odwiedzane przez licznych pielgrzymów. W kościele znajduje się figura Matki Bożej Loretańskiej oraz relikwie księdza Ignacego. W lesie nieopodal sanktuarium natrafimy na leśną drogę krzyżową, pozwalającą na chwilę modlitwy i kontemplacji z dala od miejskiego zgiełku. Płynący w okolicy Liwiec tworzy malowniczy przełom. Miejsce to jest chętnie odwiedzane przez amatorów kąpieli i turystów. Okolica nadaje się także do biwakowania.

Z Loretto drogą wzdłuż Liwca jedziemy do letniskowej miejscowości Urle, gdzie kończymy wycieczkę oczekując na pociąg powrotny do Warszawy.

Dom I.Paderewskiego Dom I.Paderewskiego Rzeka Liwiec Rzeka Liwiec Rzeka Liwiec Rzeka Liwiec
Rzeka Liwiec Rzeka Liwiec Rzeka Liwiec Rzeka Liwiec Kamieńczyk Kamieńczyk
Kamieńczyk Kamieńczyk Kamieńczyk Kamieńczyk Kamieńczyk Kamieńczyk
Bug w Kamieńczyku Bug w Kamieńczyku Bug w Kamieńczyku Bug w Kamieńczyku Loretto Loretto
Droga krzyżowa Droga krzyżowa Rzeka Liwiec Rzeka Liwiec Rzeka Liwiec Rzeka Liwiec

Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie: Rafał Kraska